Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Każdy z nas wokół strun głosowych, w tchawicy czy w oskrzelach ma receptory zwane receptorami kaszlowymi. To właśnie podrażnienie tych ośrodków powoduje odruch kaszlu. Podrażniony receptor daje sygnał do naszego mózgu, który z kolei jest odpowiedzialny za skurcz mięśni wydechowych. Silnie wydmuchane powietrze wydobywa się z głębi dróg oddechowych i właśnie tak powstaje kaszel.
Wyróżniamy osiem najlepiej opisanych rodzajów kaszlu. Pierwsze z nich są Wam z pewnością dobrze znane - kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy występuje zazwyczaj przy zapaleniu tchawicy, czy oskrzeli. To właśnie z nim mamy do czynienia kiedy coś wpadnie nam do dróg oddechowych, np. drobinka jedzenia. Kaszel mokry z kolei pojawia się w końcowej fazie przeziębienia, zazwyczaj po zapaleniu oskrzeli i płuc. Stosunkowo rzadko kaszel mokry pojawia się po anginie. Trzeci rodzaj kaszlu to kaszel spastyczny, który związany jest z silnym napięciem mięśni. Jest to kaszel szczególnie typowy dla grypowego zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz przy zapaleniu płuc czy astmie. Bardzo łatwo możemy z kolei rozpoznać kaszel świszczący. Jego charakterystyczne świsty występują zazwyczaj przy astmie, czy zapaleniu krtani. Równie charakterystycznym pod względem dźwiękowym jest kaszel szczekający. Pojawia się zazwyczaj przy infekcjach wirusowych i takich chorobach dziecięcych jak błonica. Charakterystyczny świst wdechowy towarzyszy kolejnemu z rodzajów kaszlu, a mianowicie kaszlowi krtaniowemu, typowemu dla chorób zapalnych krtani u dzieci. O wiele rzadziej możemy mieć do czynienia z kaszlem napadowym (koklusz, mukowiscydoza, astma) oraz alergicznym (kaszel astmatyczny). Są to jednak rodzaje kaszlu szczególnie niepokojące.
Mamy 8 rodzajów kaszlu: mokry, suchy, spastyczny, świszczący, szczekający, krtaniowy, napadowy, alergiczny.
W podobny sposób do objawów kaszlu w infekcji przeziębieniowej przejawiają się początki astmy oskrzelowej. W początkach astmy chorzy czują opór w oddychaniu i szybko się męczą. W tym przypadku duże znaczenie diagnostyczne ma kaszel nocny lub ten prowokowany wysiłkiem fizycznym, a nawet śmiechem czy zimnym powietrzem. Pamiętajmy, że kaszel astmatyczny jest niezwykle męczący i nie należy go bagatelizować.
W aptekach znajdziemy mnóstwo syropów na kaszel suchy, ale… jak wybrać ten właściwy? Najczęściej stosuje się preparaty działające na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym, zwane ośrodkowymi. Zawierają one takie substancje jak: kodeina, dekstrometorfan i butamirat. Wszystkie te składniki mają swoje ograniczenia, dlatego warto przed podaniem leku przestudiować ulotkę. Do leczenia suchego kaszlu poza lekami o działaniu ośrodkowym używa się też substancji działających obwodowo. W tej grupie można znaleźć wiele syropów roślinnych, które zawierają substancje o właściwościach osłaniających.
Wybór syropu na kaszel mokry powinien być łatwiejszy. Na etykiecie syropów odnajdziemy pochodne gwajakolu, ambroksol, bromheksynę, czy niektóre surowce ziołowe. W tym przypadku należy pamiętać, że mokry kaszel jest użyteczny i nie trzeba go tłumić. Czasami wydaje się nam wręcz, że po syropie kaszel się nasila. To tylko oznaka prawidłowego działania leku, ponieważ dochodzi do uwodnienia i łatwiejszego spływania wydzieliny. Ważne przy tego typu syropach jest to aby stosować je o określonych porach dnia. Zbyt późne przyjęcie leku wieczorem może utrudniać zasypianie.
Można je stosować zarówno profilaktycznie, jak i doraźnie. Na pewno nie zaszkodzą, a mogą wpływać na nasze lepsze samopoczucie i komfort oraz pomagać w zdrowieniu. Najbardziej sprawdzone domowe sposoby to:
Coraz częściej w leczeniu kaszlu sięgamy po homeopatyczne syropy. Produkuje się je wyłącznie z substancji pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego i to właśnie skład sprawia, że homeopatia ma coraz więcej zwolenników. Substancje czynne zawarte w tych syropach pomagają zarówno poradzić sobie z nieprzyjemną wydzieliną i jej odkrztuszaniem, jak i łagodzić np. pieczenie w gardle i inne dolegliwości, które wywołuje kaszel. Syrop dobiera się do rodzaju kaszlu. Warto też o pomoc zapytać lekarza stosującego również leki homeopatyczne.
Rosiczka okrągłolistna – łagodzi nocny kaszel napadowy
Arnika górska – pomoże przy zapaleniu krtani, złagodzi chrypkę
Nawłoć pospolita – pomoże przy stanie zapalnym jamy ustnej i gardła,
Pokrzyk wilcza jagoda – łagodzi suchy kaszel,
Wymiotnica lekarska – łagodzi napadowy kaszel wywołujący wymioty,
Koral czerwony – łagodzi nieżyt nosa, i kaszel napadowy wywołany zmienną temperaturą otoczenia
Bylica cytwarowa – pomoże przy kaszlu nocnym,
Koszenila kaktusowa – pomoże przy kaszlu z trudnym odkrztuszaniem
Po pierwsze trzeba się zgłosić do lekarza, jeśli męczący kaszel utrudnia nam oddychanie i uniemożliwia sen. Po drugie alarmująca jest także sytuacja, gdy w wykasływanej wydzielinie pojawia się krew. Po trzecie i to bardzo częste, wtedy kiedy kaszel występuje jednocześnie z gorączką, dreszczami, bólami i nie ustępuje od kilku dni.
Dunia:
Ostatnio wróciłam do zaparzanych liści z malin. Dwa tygodnie temu zaczynało mnie brać. Dwa dni parzyłam i piłam z miodem i cytryną i przeszło. Ale trzeba wypić ciepły napar i pod kołdrę.
MNONKA:
Ja działam na kilku frontach czyli: herbata, miód, dużo cytryny, sok malinowy, ziołowe inhalacje i syrop z apteki :)
Dortris:
Syrop z cebuli:):) Stary skuteczny naturalny domowy lek. Dość ze po nim kaszel przechodzi i przeziębienia to w dodatku uodparnia organizm i jest dobry również dla małych dzieci:)
Barbara Wójcicka:
Ja stosuję homeopatię. Homeopatia to nie kwestia wiary tylko poprawnego przyjmowania. Mojej córce podaje od kiedy skończyła 3 latka, teraz ma już 9 lat i w ciągu tych 6 lat tylko raz dostała antybiotyk. Jeśli ktoś mówi, że homeopatia nie działa to prawdopodobnie nie wie jak ją stosować.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.09.25 20:24
Kaszel bywa bardzo dokuczliwy. lepiej go szybko zawlczyć
212.160.*.* 2016.09.28 15:10
Moja córka miała kaszel co roku od września do maja z krótkimi przerwami. Myslałam,że zwariuję. Nic nie pomagało.
212.160.*.* 2016.09.28 14:37
Jesienią często męczy mnie suchy kaszel. Piję wtedy herbatę z miodem, a jak kaszel jest bardzo uciążliwy to robię syrop z cebuli, ma okropny smak, a raczej zapach, ale jest bardzo skuteczny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.